Anekdotes en (sterke) verhalen

3-vaten systeem. Door mar Fred Klijndijk, lichting 67-5

Default > Drievaten systeem

Het 3-vatensysteem was de vaste methode om in het veld de etensblikken (messtins) en het bestek af te wassen. Dit systeem werd opgezet bij de mobiele veldkeuken wanneer er tijdens oefeningen of operaties in het veld gegeten werd.

De drie vaten stonden op een rij en hadden elk een specifieke functie:

Vat 1 (Het eerste/grootste vat): Gevuld met heet water. Hierin moesten de grove etensresten uit de messtins geschraapt worden en werd het eerste vuil weggespoeld.

Vat 2 (Het middelste vat): Gevuld met heet zeepsop of sodawater. Dit vat was bedoeld om de messtins grondig schoon en vetvrij te maken te maken.

Vat 3 (Het laatste/kleinste vat): Gevuld met schoon, warm water. Dit diende als naspoelvat om de zeepresten te verwijderen, waarna het eetgerei in de buitenlucht te drogen werd gezet.

In theorie was het een hygiënisch systeem, maar de praktijk was vaak anders. Wanneer er honderden manschappen achter elkaar hun vettige blikken in dezelfde vaten moesten schoonmaken, veranderde het water (vooral in het eerste vat) al snel in een onaantrekkelijke, lauwe soep!

Terug naar overzicht

Specials

Schutsvrouwe der Koninklijke Marechaussee
Verbouwing Koning Willem III kazerne 2008 - 2020
Anekdotes en (sterke) verhalen

Donaties

Steun deze website. Klik hier voor meer informatie.


Advertentie

MarechausseeNostalgie op Facebook

Volg ons op Facebook

Website door Dinkel Systems